אקו לב Echo

למה עושים לי אקו-לב?

אקו-לב (בעברית תקנית – דימות על-שמעית של הלב) בא מהמילה באנגלית אקוקרדיוגרפיה (Echocardiography), נקראת בקיצור גם אקו. אקו לב הינה בדיקת אולטרה סאונד רפואית של הלב המפוענחת ע"י רופא קרדיולוג. הבדיקה מדגימה את מבנה הלב ותפקודו, על כל מרכביו – שרירים, מסתמים וכלי הדם המחוברים אליו.  המכשיר באמצעות גלי קול יכול להדגים את מבנה הלב, באופן דו ממדי ותלת ממדי, ובאמצעות פונקציית הדופלר של המכשיר, ניתן להדגים את זרימת הדם דרך חללי הלב ודרך כלי הדם המתחברים או סמוכים ללב .

הבדיקה הינה חלק אינטגראלי של ההערכה לבבית, באמצעותה ניתן:

– להעריך את התפקוד הגלובלי של הלב.

– לזהות מגוון רחב של מחלות לב: הפרעות מסתמיות, התכווצות של שריר הלב, מחלות בקרום הלב כגון תפליט או עיבוי, מומי לב, פגמים במבנה הלב ועוד…

– מעקב אחר התקדמות של מחלות, וזיהוי מוקדם כשישנה החמרה או שינוי במצב.

– הערכת ההשפעה והיעילות של טיפול תרופתי או ניתוחי שבוצע.

אפשר לאכול או לשתות לפני הבדיקה?

כן, באותו יום של הבדיקה אוכלים, שותים ולוקחים תרופות כרגיל.

מה כדאי לי ללבוש במהלך הבדיקה?

בכדי לאפשר הדמיה טובה יש להוסיף חומר סיכה (ג'ל) בין המתמר לגוף, את החומר ניתן לנגב בקלות לאחר הבדיקה באמצעות ניר או מגבת.
הבדיקה נעשית ע"י חשיפת בית החזה ומבוצעת במרפאתנו ע"י טכנאי, מומלץ להגיע עם לבוש נוח.

האם בדיקת אקו-לב כואבת? האם יש שימוש בקרינה?

הבדיקה לא כואבת, לפעמים הטכנאי לוחץ קצת בין הצלעות עם המתמר של המכשיר כדי לשפר את ההדמיה וזה יכול קצת להציק.
ההדמיה מתקבלת באמצעות גלי קול וזה אומר שאין קרינה בכלל והבדיקה היא בטיחותית וניתן לעשות בלי שום חששות.

מה משך בדיקת האקו-לב?

בדיקת אקו לב לוקחת בין רבע שעה לחצי שעה.

היכן מתבצעת בדיקת האקו לב ?

הבדיקה מבוצעת במרפאתנו "מרפאה בכפר" , הממוקמת במושב מאור שבעמק חפר סמוך לחדרה, פרדס חנה וחריש. הבדיקה מבוצעת במרפאה למבוטחי קופת חולים מכבי או באופן פרטי.
לקביעת תור

איך אני מקבל את תוצאות בדיקת האקו לב?

את הבדיקה מפענח ד"ר בנימין בן אברהם והתוצאות יופיעו בתיק הרפואי שלך במכבי. ניתן לקבל העתק של הבדיקה על דיסק און קי, כמו כן ניתן לקבל את פיענוח הבדיקה מודפס לאחר הבדיקה.
לקביעת תור

אני רוצה לדעת יותר על בדיקת אקו לב :

מכשיר האקו לב מורכב מגוף עיקרי שהינו מחשב. הגוף הנוסף הינו המתמר שהינו מכשיר המונח על גוף המטופל ומחובר למחשב באמצעות כבל. המתמר אחראי על העברת גלי הקול. את גלי הקול מעבד המחשב לתמונה, ומחשב באמצעותם מהירויות זרימה של הדם הפרשי לחצים ותנועה של הדם בחללי הלב, וכן את גודל חללי הלב ועובי ומבנה שריר הלב.

ישנם מספר סוגים של מתמרים, שכל אחד מתאים לתפקוד שונה, ישנם כאלה המתאמים להדגים את הלב ומרכיביו דרך בית החזה ( TTE-transthoracic echocardiography), והם שונים מעט בין ילדים למבוגרים, וישנם מתמרים המתאימים לבצע את הבדיקה דרך הושט והקיבה (TEE-transesophageal echocardiography).
קיימים סוגים נוספים של מתמרים אך איתם מבצעים כבר בדיקות סונר אחרות כגון סונר מילדותי (גניקולוגי) או סונר בטן כלי דם ואברים נוספים .

לעיתים ניתן להשתמש תוך כדי בדיקת האקו לב גם בחומר ניגוד שמורכב מבועיות אויר קטנות אותן ניתן לראות עם זרימת הדם. הזרקת החומר ניגוד מאפשר לראות מעברים לא תקינים בחלל הלב לדוגמת פגם במחיצה הבין חדרי (VSD-ventricular septal defect) או פגם במחיצה הבין עלייתית (ASD-atrial septal defect). בנוסף באמצעות החומר ניגוד ניתן לעיתים להדגים יותר טוב את עובי דופן הלב .

מבנה הלב

הלב מורכב מארבע חללים: 2 עליות הנמצאות בחלק העליון של הלב, ושני חדרים הנמצאים בחלק התחתון של הלב. החללים מחולקים באופן תפקודי לשני צדדים ימין ושמאל, שכל אחד מהם אחראי למערכת דם אחרת. הצד השמאלי אחראי על המערכת הכלל גופית, והצד הימני אחראי על המערכת הריאתית, כאשר מערכות הדם מחוברות באופן תורי (אחת אחרי השנייה).

צד שמאל של הלב מורכב מעליה שמאלית וחדר שמאל, בניהם נמצא המסתם הדו צניפי הנקרא באנגלית מיטרלי (Mitral valve). הדם נכנס לעליה שמאל דרך ארבעת ורידי הריאה (Pulmonary veins), עובר לחדר שמאל דרך המסתם הדו צניפי, ויוצא מחדר שמאל דרך מסתם אבי העורקים או באנגלית מסתם אאורטלי  (Aortic valve) לאבי העורקים. מאבי עורקים זורם הדם לאברי הגוף מספק להם חמצן ומפנה פחמן, ודרך מערך הורידים חוזר חזרה לצד הימני של הלב .

צד ימין של הלב מורכב מעליה ימנית וחדר ימין, בניהם נמצא המסתם התלת צניפי או באנגלית מסתם טריקוספידלי (Tricuspid valve). הדם נכנס לעליה ימין דרך הוריד הנבוב העליון והתחתון או באנגלית ונה קווה (Inferior\superior vena cava) ועובר דרך המסתם התלת צניפי לחדר ימין. מחדר הימין הדם עובר דרך המסתם הריאתי באנגלית פולמונלי (Pulmonic valve) לעורק הריאה. מעורק הריאה הדם ממלא את הריאות, עובר חמצון וחוזר לצד השמאלי של הלב דרך ורידי הריאה.